On May 18, witnessed by Kyrgyz President Sadr Zaparov, Kyrgyz Ambassador to China Aktilek Musayeva, Chinese Ambassador to Kyrgyzstan Du Dewen, Vice President of China Railway Construction Wang Wenzhong, President of China Power International Development Gao Ping, General Manager of Overseas Business Department of ჩინეთის სარკინიგზო მშენებლობა კაო ბაოგანგი და სხვები, იბრაევ ტარაი, ყირგიზეთის კაბინეტის ენერგეტიკის მინისტრი, ლეი ვეიბინგი, ჩინეთის მე –20 ბიუროს თავმჯდომარე და პარტიის კომიტეტის მდივანი და ჟოო იონგანგი, ჩინეთის ძალაუფლების საერთაშორისო განვითარების ვიცე პრეზიდენტი შპს.
ჩინეთის რკინიგზა 20 ბიუროს გენერალური მენეჯერის მოადგილე ჩენ ლეი დაესწრო. ეს პროექტი იღებს ინვესტიციის, მშენებლობისა და ოპერაციის ინტეგრაციის რეჟიმს. ამ პროექტის წარმატებული ხელმოწერა არის მნიშვნელოვანი მიღწევა, რომელიც მიღწეულია ჩინეთის რკინიგზის მე –20 ბიუროს მიერ, ჩინეთის-ცენტრალური აზიის პირველი სამიტის დროს.
Wang Wenzhong– მა შემოიღო ჩინეთის სარკინიგზო მშენებლობის ზოგადი მდგომარეობა, საზღვარგარეთული ბიზნესის განვითარებისა და ბიზნესის განვითარების სტატუს კვო ყირგიზეთის ბაზარზე. მისი თქმით, ჩინეთის სარკინიგზო მშენებლობა სავსეა ნდობით ყირგიზეთის მომავალ განვითარებასთან და მზად არის აქტიური მონაწილეობა მიიღოს ყირგიზეთში ფოტომოლტარული, ქარის და ჰიდროენერგეტიკული ენერგიის წარმოების პროექტების მშენებლობაში შესაძლებლობები მთელი ცხოვრების ციკლში, რათა ხელი შეუწყოს ყირგიზეთის ეკონომიკურ და სოციალურ განვითარებას.
სადრ ზაპაროვმა თქვა, რომ ყირგიზეთი ამჟამად გადის რეფორმების სერიას მის ენერგეტიკულ სტრუქტურაში. Isekkul 1000 მგვტ სიმძლავრის Photovoltaic ელექტროსადგურის პროექტი არის პირველი ფართომასშტაბიანი ცენტრალიზებული ფოტომოლტარული პროექტი ყირგიზეთში. ეს არამარტო სარგებელს მოუტანს ყირგიზულ ხალხს გრძელვადიან პერსპექტივაში, არამედ მნიშვნელოვნად აძლიერებს ელექტროენერგიის მიწოდების დამოუკიდებელ შესაძლებლობებს და ხელს შეუწყობს ეკონომიკურ და სოციალურ განვითარებას და კეთილდღეობას.
ყირგიზეთის პოლიტიკურმა ლიდერებმა და ხალხმა ყურადღება მიაქციეს ამ პროექტის მიმდინარეობას. ”ყირგიზეთმა, რომელსაც აქვს ჰიდროენერგეტიკის უამრავი რესურსი, შეიმუშავა ჰიდროენერგეტიკული რესურსების 70 პროცენტზე ნაკლები და საჭიროა მეზობელი ქვეყნებიდან დიდი რაოდენობით ელექტროენერგიის იმპორტი ყოველწლიურად”, - თქვა ყირგიზულმა პრემიერ მინისტრმა აზზაპაროვმა 16 მაისს სპეციალურ ვიდეო კონფერენციაზე. ” დასრულების შემდეგ, პროექტი მნიშვნელოვნად გააძლიერებს ყირგიზეთის შესაძლებლობას დამოუკიდებლად უზრუნველყოს ელექტროენერგია. "
პირველი ჩინეთის-ცენტრალური აზიის სამიტია ჩინეთის პირველი მთავარი დიპლომატიური ღონისძიება 2023 წელს. სამიტის დროს, ჩინეთის რკინიგზის მშენებლობა და ჩინეთის რკინიგზის მე -20 ბიურო ასევე მოიწვიეს ტაჯიკეთის მრგვალი მაგიდის და ყაზახეთის მრგვალი მაგიდის დასასწრებად.
ჩინეთის სარკინიგზო მშენებლობის შესაბამისი ერთეულების პასუხისმგებელი პირები და ზემოთ მოცემულ საქმიანობაში მონაწილეობდნენ შესაბამისი განყოფილებებისა და ჩინეთის მე -20 ბიუროს შტაბის განყოფილებებისა და განყოფილებების განყოფილებები. (ჩინეთის რკინიგზის მე -20 ბიურო)